Novinka: Metoda NKT – Neurokinetic Therapy

110 | 5 min

V EuroPainClinics Fyzio obohacujeme portfolio našich služeb stále o nové metody a postupy pro vaši úspěšnou fyzioterapeutickou léčbu. Aktuální novinkou, se kterou se můžete setkat na našem brněnském pracovišti, je americká metoda NKT – Neurokinetic Therapy, která umožňuje poskytnout úlevu od bolesti a problémů pohybového aparátu velmi širokému spektru pacientů se škálou různých potíží. Poznejte, co je jejím principem a kdy tato metoda může pomoci!

Co je jádrem metody NKT

David Weinstock, americký terapeut a autor této vysoce specializované metody, ji pojmenoval Neurokinetic Therapy – The missing link (“Chybějící souvislost”), jak se říká, “ne nadarmo”. Jedná se o unikátní koncept, který hledá a řeší příčinu obtíží. Znamená to, že nezůstává pouze na povrchu problematiky, ale fyzioterapeut opravdu velmi důkladným testováním hledá její zdroj a počátek. Terapie, kterou fyzioterapeut individuálně pro klienta stanoví, pak následně umožňuje konkrétně se zaměřit na zdroj obtíží, a tím efektivně řešit celý problém.

Když svalová nerovnováha “přeroste” v bolest

Každý z nás se již někdy setkal s pojmem svalová dysbalance neboli svalová nerovnováha. Častým původcem bolestí pohybového aparátujsou právě tyto takzvané svalové kompenzace, které mohou být vyvolány traumatem, přetížením, nesprávným či jednostranným přetěžováním apod. To vše může ovlivnit pohybové centrum mozečku, které spolu s limbickým systémem a kůrou mozkovou řídí pohyb těla a svalové napětí. 

V praxi to znamená, že například po zranění dochází ke změně svalového zapojení dané oblasti s cílem zabránit dalšímu zranění či zhoršení stavu. Z tohoto důvodu vznikají tzv. substituční (kompenzační) vzory pohybu, kdy určité svaly svoji aktivitu utlumí, a zároveň jiné se ji snaží nahradit a pracují tak nadměrně. Pokud tento stav není jen přechodnou epizodou, ale svalová nerovnováha přetrvává delší dobu (někdy i roky, desítky let) není divu, že se pro tělo stane neudržitelným stavem a začne svému majiteli vysílat signály v podobě bolesti. 

Co je však nejvíce důležité? Bolest, vyvolaná takovýmto mechanismem, se na první pohled absolutně nemusí shodovat s místem počátečního zranění. Naše tělo je geniální nástroj, který však nefunguje jako několik separátně oddělených částí. Je to ucelená jednotka, jeden důmyslný stoj, který jedná a reaguje velmi komplexně. Proto když v našem těle přestane cokoli fungovat, projeví se to v mnoha směrech. Můžeme si to ukázat na příkladu zranění kotníku. Zraněný kotník po sobě může zanechat přesně takový bolestivý syndrom, jaký jsem si popsali, ale následná bolestivost se může projevit v oblasti kolene, kyčle, SI skloubení, zad, atd. Tady všude totiž mohou kompenzační mechanismy pozměnit rozložení svalového zatížení (vytvořit tak svalovou dysbalanci) a snažit se za každou cenu nahradit to, co utlumilo svou funkci právě ve zraněném kotníku.

Jak to probíhá v praxi?

Základem úspěšné terapie je důkladná diagnostika. K odhalení příčiny se v rámci NKT používá protokol založený na svalovém testování, kdy fyzioterapeut hledá abnormálně reagující svaly na těle klienta a zjišťuje jednotlivé vztahy mezi nimi, přičemž vždy vychází ze znalosti funkčních souvislostí. Výsledkem testování by mělo být přesné určení, který sval či která anatomická struktura mají sníženou funkci (jsou takzvaně “inhibovány”) a čím je jejich nečinnost (inaktivita) nahrazována – tzv. “facilitovaný” (přetížený nebo nadměrně pracující) sval či struktura.

Na základně všech zjištěných skutečností fyzioterapeut konkrétní oblast manuálně ošetří a znovu provede svalové testování daných oblastí, které na počátku vykazovaly abnormalitu-odchylku. Tímto zároveň provádí kontrolu úspěšnosti terapie. V mnoha případech je také žádoucí nechat pacienta danou oblast zatížit a sledovat, jestli efekt terapie přetrvává i po zatížení. 

Klient odchází domů s konkrétním návodem jak bude postupovat v domácím prostředí. Je instruován o cvicích a četnosti provedení, které je potřeba doma pravidelně provádět pro celkový a dlouhodobý úspěch terapie. Toto cvičení bývá jednoduché, srozumitelné a časově nenáročné. Fyzioterapeut zároveň vše natáčí na video, které pacient má kdykoliv k dispozici, pokud by cokoli pozapomněl nebo si nebyl jistý provedením cviku.

Pro jaké bolestivé stavy je metoda NKT vhodná?

  • Bolesti zad (krční, hrudní, bederní)
  • Bolesti kloubů
  • Bolesti svalů
  • Pooperační stavy
  • Poúrazové stavy
  • Vadné držení těla

V jakých případech není NKT vhodná:

  • Neurologická onemocnění mající vliv na motorické řízení
  • Stavy po CMP (centrální mozková příhoda)

Zaujala vás nová metoda NKT? Pokud jste klientem našeho pracoviště EuroPainClinics Fyzio Brno, neváhejte se informovat, zda může být vhodná právě pro vás. Veškeré informace vám podá naše kvalifikovaná fyzioterapeutka Bc. Bára Beníršková, která se této diagnostické a léčebné metodě profesionálně věnuje. 

Text: Bc. Bára Beníršková, fyzioterapeut EuroPainClinics Fyzio Brno