Lymfodrenážní či lymfatickou masáž známe běžně z kosmetických salonů – doporučována je například, pokud se chceme „zbavit“ toxinů nebo celulitidy. Její léčebný přínos je však mnohem širší a pomoci může i u celé řady závažných zdravotních obtíží.

Lymfodrenážní masáž se stala oblíbenou formou masáže pro její potenciální zdravotní benefity. Je to jemná forma masáže zaměřující se na lymfatický systém, který je součástí imunitního systému. Lymfatický systém zahrnuje orgány, cévy a tkáně, které pohybují nebo odvádí tekutinu podobnou vodě zvanou lymfa z jiných částí vašeho těla do krevního oběhu.

Lymfodrenážní masáž je obzvláště užitečná, pokud máte lymfedém neboli lymfatický otok, k němuž dochází, když se lymfatická tekutina nevrací do krve tak, jak by měla, a zůstává v jiných částech těla. Nejčastěji se vyskytuje v nohou nebo rukou.

Existuje mnoho příčin, které mohou způsobit lymfedém včetně:

Masáž je způsob, jak pomoci přesunout lymfatickou tekutinu a odstranit otok, který způsobuje. Pro zdravého člověka může být lymfodrenážní masáž relaxační. Je ovšem nepravděpodobné, že by to výrazně zlepšilo zdraví.

CO JE HLAVNÍM ÚKOLEM LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

Lymfatický systém je důležitou součástí vašeho imunitního systému. Udržuje tekutiny ve vašem těle v rovnováze a chrání vás před infekcemi. Sběrné lymfatické cévy, kolektory, tkáně a orgány odvádějí extra lymfatickou tekutinu, která prosakuje do tkání z malých krevních cév (kapilár). Pokud lymfatický systém nefunguje správně nebo je zablokován, výsledkem je nadměrné nahromadění tekutiny ve tkáních.

K lymfatickému systému patří také:

BENEFITY LYMFODRENÁŽNÍ MASÁŽE

Lymfatická masáž může pomoci přesunout zachycenou tekutinu, pokud máte lymfedém. Fyzioterapeut, který je specialistou na léčbu lymfedému, může použít manuální lymfodrenáž v kombinaci s jinými technikami a pomůckami, jako například:


KDY NÁM DÁLE MŮŽE LYMFATICKÁ MASÁŽ POMOCI?

Jak jsme již zmínili v úvodu článku, lymfatická masáž může být přínosem i v případě závažnějších onemocnění. Realizované studie rehabilitační a fyzikální medicíny prokázaly některé výhody lymfatické masáže například při těchto stavech:


TIPY: PROČ ZVOLIT LYMFATICKOU MASÁŽ


Jaká jsou rizika lymfatické masáže?

Obecně lze říci, že lymfodrenážní masáž je bezpečná léčba ke zmírnění lymfedému. Existují nicméně některé stavy a okolnosti, kdy se lymfodrenážní masáž nedoporučuje, především jestliže máte:

> kardiovaskulární onemocnění;

> selhání ledvin;

> krevní sraženiny;

> infekci.

Pokud máte obavy, že by lymfatická drenážní masáž mohla ovlivnit vaše zdraví, poraďte se vždy se svým lékařem o tom, zda je tento typ masáže pro vás vhodný či nikoliv.

Co se stane, když mi je po lymfodrenážní masáži špatně?

Málokdo má negativní reakce na lymfodrenážní masáž. V ojedinělých případech si někteří lidé stěžují na bolesti hlavy, nevolnost a únavu. Pokud k tomu dojde, je nutné vždy tyto projevy konzultovat přímo se svým fyzioterapeutem či lékařem a zjistit možnosti zvládnutí vedlejších účinků.

Pokud vás trápí otoky rukou či nohou a hledáte způsoby, jak se zdravotního problému zbavit, nebo máte v rámci svého zdraví chuť nechat si „rozproudit lymfu“, svěřte se do rukou našich profesionálních fyzioterapeutů v EuroPainClinics Fyzio Brno a Hradec Králové. Rádi vám poradíme!

Text: Bc. Ema Hutková, fyzioterapeut EuroPainClinics Fyzio Brno


Bezplatná online eFyzio-konzultace

Objednejte se na naše pracoviště fyzioterapie EuroPainClinics Fyzio Brno, Hradec Králové a Olomouc vyplněním a odesláním formuláře bezplatné eFyzio-konzultace. Vaše obtíže pohybového aparátu budou posouzeny našimi specialisty a na základě toho vám navrhneme nejvhodnější způsob vaší terapie a termín vaší návštěvy.

EuroPainClinics Fyzioterapie eFyzio-konzultaceBezplatná eFyzio-konzultace s fyzioterapeutem

EuroPainClinics FyzioterapieŠetří váš čas

EuroPainClinics FyzioterapieŠetří vaše peníze

Blog

Přijmeme do týmu: Fyzioterapeut Hradec Králové
15.05.2024

Přijmeme do týmu: Fyzioterapeut Hradec Králové

Pro naše pracoviště specializované fyzioterapie EuroPainClinics Fyzio Hradec Králové přijmeme nového kolegu či kolegyni na pozici FYZIOTERAPEUT / FYZIOTER...
Zobrazit
10 TOP důvodů, proč zvolit fyzioterapii
18.04.2024

10 TOP důvodů, proč zvolit fyzioterapii

Fyzioterapii vyhledáváme nejčastěji v situacích, kdy se zotavujeme po úraze, operaci, nebo nás trápí chronická bolest. Zajímat by nás však rozhodně měla i z hlediska prevence, protože ben...
Zobrazit
Kdy pomáhá viscerální terapie
11.04.2024

Kdy pomáhá viscerální terapie

Viscerální terapie, známá také jako viscerální manipulace, je terapeutická metoda, která se zaměřuje na manipulaci vnitřních orgánů, aby obnovila jejich...
Zobrazit