Akutní blokády páteře

45 | 4 min

Akutní bolest v zádech dokáže člověka doslova paralyzovat. Prudká bolest v kříži, často doprovázená svalovým stahem a omezením pohyblivosti, vyžaduje rychlou úlevu a odbornou péči. Jaké jsou nejčastější příčiny této komplikace, jak si můžete sami pomoci a kdy je nezbytné vyhledat odborníka?

Akutní blokáda páteře je náhlý, bolestivý stav, při kterém dochází k omezení hybnosti v určité části páteře – nejčastěji v oblasti krční, hrudní nebo bederní. Může vzniknout bez příčiny, ale většinou za ní stojí souhra více faktorů jako přetížení, špatné držení těla nebo náhlý pohyb. Tento stav je sice velmi nepříjemný, ale obvykle není nebezpečný a při správném postupu se dá rychle zvládnout.

Jak akutní blokáda vzniká?

Příčiny akutní blokády mohou být různé:

  • Náhlý nebo prudký pohyb
  • Dlouhodobé statické přetížení
  • Chlad nebo průvan, působící reflexní stažení svalů
  • Nesprávné držení těla nebo špatné pohybové návyky
  • Stres zvyšující svalové napětí
Co se při blokádě děje v těle?

Akutní blokáda bývá výsledkem funkční poruchy – tedy poruchy pohyblivosti mezi dvěma obratli v oblasti kloubních spojení. Tělo reaguje na tuto poruchu reflexním stažením okolních svalů, které pak bolest ještě zhoršují.

Akutní blokáda se typicky projevuje náhlou, ostrou nebo bodavou bolestí v určité části páteře, omezenou hybností v postižené oblasti, bolestí při hlubokém nádechu (u hrudní blokády), vystřelující bolestí do končetiny (u některých bederních nebo krčních blokád), svalovým spasmem (svalové ztuhnutí) v okolí postiženého místa.

Délka trvání blokády je individuální, ale při správné péči obvykle odezní během několika dní až týdne. V některých případech se však může bolest vracet nebo přetrvávat, pokud není řešena příčina vzniku – například špatné držení těla nebo jednostranné přetěžování.

Jak si můžeme pomoci?

Pokud se objeví akutní blokáda, existuje několik kroků, jak si ulevit:

  1. Klid, ale ne úplná nehybnost: Vyhněte se bolest vyvolávajícím pohybům, ale nezůstávejte úplně bez pohybu – lehká aktivita často pomáhá uvolnit svalové napětí.
  2. Suché teplo: Pomáhá uvolnit ztuhlé svaly
  3. Polohování: Najděte si svoji úlevovou polohu
  4. Jemné cvičení a dýchání: Dechová cvičení pomáhají snížit napětí a okysličit tkáně. Po odeznění největší bolesti začněte s jemnou mobilizací.
  5. Fyzioterapie: Může vám pomoci jemnou manuální terapií, mobilizací, uvolněním měkkých tkání a ukázkou cíleného cvičení. Naučí vás také, jak blokádám předcházet v budoucnu.
  6. Léky proti bolesti po konzultaci s lékařem
Prevence do budoucna

Aby se blokády neopakovaly, je důležité začadit pravidelný pohyb, posilovat hluboký stabilizační systém, respektovat ergonomii pracovního prostředí a pracovat na snížení stresu a napětí.

Akutní blokáda páteře může být nepříjemná, ale s pomocí fyzioterapie a vlastního aktivního přístupu se dá dobře zvládnout a hlavně – jejímu opakování lze často efektivně předcházet.

Text: Mgr. Michaela Kroutilová, fyzioterapeut EuroPainClinics Brno