Aktivní životní styl: Klíč k dlouhodobému zdraví

154 | 4 min

Pojem aktivní životní styl zná téměř každý, ale víme doopravdy, co vše by měl skutečně tento styl života zahrnovat? Není to pouze o pohybu. Jde o způsob života, který minimalizuje zdravotní rizika spojená s nevhodnými návyky a zvyšuje pravděpodobnost vyšší kvality života.

Pohybem ke zdraví a spokojenosti

Pohyb neodmyslitelně patří k životu a každý by si ho měl do svého života vnést takovým způsobem, aby mu přinášel radost ze života. Nezáleží, jestli budeme chodit každý den do fitness centra, plavat nebo jezdit do práce na kole. Především jde o to, aby nás pohyb bavil, tím si vybudujeme nejlepší motivaci.  Desítky let nezvratných důkazů ukazují, že pohybová aktivita má silný vliv nejen na fyzické, ale i psychické zdraví. Víme ale, kolik pohybu je tak akorát?

Sedíte často? Zbystřete!

Světová zdravotnická organizace vydala doporučení především pro sedavý způsob života –> alespoň 150 minut týdně pohybové aktivity o střední intenzitě nebo alespoň 75 minut týdně pohybové aktivity o vyšší intenzitě, plus 2x týdně silový trénink velkých svalových skupin.

Co znamená střední  a vyšší intenzita pohybové aktivity?

  • Vytrvalostní cvičení o střední intenzitě znamená, že během cvičení ještě můžeme mluvit, ale nemůžeme už zpívat.
  • Vytrvalostní cvičení o vyšší intenzitě znamená, že během cvičení ještě můžeme občas něco říct, ale nemůžeme plynule mluvit.
  • Silový trénink velkých svalových skupin zahrnuje posilování nohou, hýždí, hrudníku, zad, břicha, ramen a paží.

Každý pohyb se počítá!

Ať už jsou vaše časové možnosti jakékoliv, vždy platí, že alespoň nějaký pohyb je lepší než žádný. Pokud tedy míra vaší fyzické aktivity nesplňuje výše zmíněná doporučení, stále přináší zdravotní benefity oproti úplné neaktivitě. Říkáte si, že v rámci sedavého zaměstnání si nelze udržet „aktivní“ životní styl? Zkuste si alespoň každé 2 hodiny nepřetržitého sezení udělat krátkou pauzu, projít se po kanceláři, udělat si pár dřepů nebo se jen protáhnout.

Jaké zdravotní stavy a onemocnění může pohyb pozitivně ovlivňovat?

Z nejnovějších studií vyplývá, že pohybová aktivita snižuje potencionální výskyt kardiovaskulárních onemocnění a diabetu mellitu (cukrovky). Také je prokázáno, že pohybová aktivita je spojena se snížením výskytu konkrétních druhů rakoviny, zejména rakoviny tlustého střeva a prsu. Rutinní fyzická aktivita se zdá být důležitá v prevenci ztráty minerální hustoty kostí a osteoporózy, zejména u žen po menopauze. Přínosy jednoznačně převažují nad možnými riziky, zejména u starších osob. Mnohé studie také dokazují, že fyzická aktivita přináší i pozitivní účinky na naše mentální zdraví, což je v dnešní době k nezaplacení.

Aktivní životní styl ale není pouze jen o pohybu, jak jsme již zmínili. Jde o celkové nastavení především pozitivního mindsetu (neboli způsobu, jak vnímáme sebe a svět okolo pro naši spokojenost) každého z nás.  Abyste se cítili dobře a předcházeli bolesti a nemocem, je za potřebí k pohybu přidat také dostatečný a kvalitní spánek, vyváženou a kvalitní stravu a také eliminovat co nejvíce chronického stresu.

Představme si náš životní styl jako sklenici s vodou. Každá kapka, která se přidává do našeho poháru s vodou představuje faktor, který nás negativně ovlivňuje – stres, špatný spánek, deprese, nekvalitní strava, málo pohybu, nízká kondice, zátěž atd. V momentě, kdy sklenice přeteče, objeví se různé bolesti a jiné nepříjemné stavy. Proto je důležité, abychom ovlivňovali co nejvíce těchto negativních faktorů.

Text: Ing. Tereza Wicherová, fyzioterapeut EuroPainClinics Fyzio Praha

Infografika foto zdroj: nzip.cz