O diagnóze „skolióza“ slýcháváme poměrně často, ne vždy se ale jedná opravdu o skoliózu se strukturálními změnami na páteři. Co toto onemocnění znamená, jaké jsou možnosti léčby a může pomoci fyzioterapie?
Skolióza je jednou z deformací páteře u dětí a dospělých. Je definována jako onemocnění se stranovým zakřivením páteře větším než 10°. Postihuje jakoukoliv část páteře, přičemž u dětí a dospívajících je to především hrudní páteř (oblast hrudního koše), u dospělých bederní čili dolní část páteře, která je více náchylná ke změnám souvisejícím se stárnutím a degenerativními změnami.
Skolióza způsobuje vybočení obratlů ve třech rovinách (frontální, sagitální a transverzální). Z důvodu zakřivení páteře dochází k tvarové deformaci obratlů, což způsobuje i rotaci obratlů. Pozorovat můžeme změny v postavení pánve a lopatky, způsobené postavením páteře.
Skoliózu můžeme rozdělit na nestrukturální (funkční), způsobenou pouze postavením těla a klamně působícím zakřivením páteře (není přítomné vybočení obratlů do třech rovin). Druhým typem je strukturální skolióza s charakteristickým vybočením obratlů ve třech rovinách.

Idiopatická skolióza: příčiny a příznaky
Nejčastějším typem skoliózy bývá idiopatická skolióza, která se vyskytuje především v dětském věku – během růstu dítěte, ale i po jeho ukončení. Častěji postihuje dívky. Příčiny jejího vzniku nejsou zcela známé. Podle studií za vznikem idiopatické skoliózy pravděpodobně stojí skutečnosti jako jsou genetické faktory (dědičné), nízká hladina melatoninu, nedostatek vitamínu D, abnormalita centrální nervové soustavy, biomechanické faktory (nerovnováha růstu obratlů), metabolické faktory (snížené množství hormonu leptinu, způsobující nižší množství svalové a tukové tkáně) či hypermobilita (zvýšená rozvolněnost vaziva).
Jaké příznaky / symptomy skoliózy jsou typické?
- Nesouměrnost pravé a levé poloviny těla
- Jedno rameno je výše než druhé
- Postavení jedné kyčle může být výraznější
- Zakřivení páteře na jednu stranu
- Bolesti zad, bolest ramene
- Slabost či únava pociťovaná v páteři při dlouhém stání nebo sezení
- Dýchací obtíže aj.
Dalšími typy skoliózy jsou:
Vrozená (kongenitální) skolióza
Tento typ vzniká v embryonálním vývoji (žebra nebo kosti páteře se netvoří správně) a je tedy přítomen již při narození, proto je skolioza diagnostikována v mladším věku než idiopatický typ.
Neuromuskulární skolióza
Tento typ je způsoben poruchami nervového systému, postihující svaly podél páteře, které neumožňují správný vývoj kostí. Vzniknout může v souvislosti s onemocněními, jako je například mozková obrna, svalová dystrofie, rozštěp páteře a dětská mozková obrna, dále v důsledku úrazů a degenerativních změn. Označuje se jako skolióza sekundární.

Skolióza páteře: Diagnostika, léčba a prevence
Strukturální skolióza se určuje pomocí vyšetření RTG snímků, kde ortoped zhodnotí velikost křivky. Velikost skoliózy se rozlišuje podle stupňů:
10°– 20°
20°– 40°
40°– 60°
Nad 60°
Křivka se může nacházet v oblasti krční, krčně-hrudní, hrudní, bederní nebo bederně-křížové oblasti. Skolióza může mít dva tvary: písmene C (křivka do obloučku) nebo písmene S (křivka je kompenzovaná na jednu a druhou stranu).
Léčba skoliózy se liší podle stupně velikosti deformované křivky s cílem jejího pozitivního ovlivnění:
- u křivky do 20° je přistupováno k fyzioterapii s pravidelným cvičením
- u křivky mezi 20° až 40° se přistupuje k technice kombinující tzv. korzetoterapii společně s fyzioterapií
- u křivek nad 40° se uvažuje o operační léčbě. Záleží ale vždy i na věku pacienta. K operacím se přistupuje zejména v mladším věku, u starších lidí se operace zvažují s ohledem na to, za by přinesla takový benefit, který by byl potřebný.
Fyzioterapie při skolióze: Jak pomáhá?
Cvičení nebo sportování (vhodné je například plavání, Nordic Walking chůze) může zlepšit celkové zdraví páteře. Zdravá, vyvážená a pestrá strava s dostatečným množstvím vápníku a vitaminu D podporuje zdraví kostí.
Fyzioterapie může pomoci s posílením svalů a stabilizací páteře, zlepšením držení těla a zmírněním bolesti, koordinací, zlepšením svalové síly, zvýšením dýchací kapacity aj.
U dlouholetých skolióz způsobených vlivem zevních faktorů (zátěží, nesprávným pohybem, hormonálními změnami aj.) můžeme pozorovat i větší náchylnost ke vzniku výhřezů plotének a artrotickému opotřebení kloubů páteře, onemocněními, se kterými vám můžeme pomoci na naší fyzioterapii, nebo v kombinaci s lékařem na specializovaném pracovišti intervenční léčby bolesti EuroPainClinics.
Textová spolupráce: Mgr. Michaela Kroutilová, fyzioterapeut EuroPainClinics Fyzio Brno